Cestování po západě USA (10 dní)

Pokud plánujete cestování po západě USA a chtěli byste nějaké tipy nebo rovnou plán celé cesty, tady je 9ti až 12ti denní plán na roadtrip po západním pobřeží. PS: Omluvte prosím hovorový styl a nespisovné výrazy.
 

1. Den


Kde začít? V Las Vegas. Letenky jsou do LV levnější, protože jsou dotovány kasínama a městem Las Vegas. Přiletíte pravděpodobně kolem oběda nebo brzo odpoledne (pokud poletíte už ráno). Na západě USA je čas posunutý o 3 hodiny. Hned z letiště si běžte půjčit auto. Vyplatí se to, páč cena taxíku na hotel je stejná nebo vyšší než denní pronájem auta. Parkování v hotelu je zpravidla zdarma.Ubytujte se v jakémkoliv hotelu. Ubytování je tu většinou velmi levné (až na pár vyjímek jako Bellagio), protože kasína předpokládají, že u nich budete hrát a prohrávat další peníze. Mně osobně se nejvíce líbilo v hotelu Luxor (to je ta skleněná pyramida). Když budete mít štěstí, tak tam můžete navšívit show Chrise Angela (toho kouzelníka ;)). Pěkný je také hotel Stratosphere. Pokud jste v něm ubytovaní, máte zdarma vstup na věž, která je součástí hotelu.Máte celé odpoledne na projití si městem a projít si ty kasína. Všechny jsou moc hezky udělané a před některými (jako Bellagio či The Mirage) se večer pravidelně konají vodní či ohnivé show.

Pokud máte rádi hazard a máte více času, vyplatí se ve Vegas strávit 2 dny. V severní části města se nachází slavná Fremont Street Experience, což je tunel, kde se promítají na střechu efekty a je tam spousta doprovodných akcí a zážitků. Tam běžte až za tmy.

2. Den


Doporučuji už brzo ráno odjet na Grand Canyon. Cestou (asi hodinu od Vegas) je Hoover Dam, nejsilnější přehrada na světě. Říká se, že kdyby teď vymřelo lidstvo, Hoover Dam bude poslední stavba, která zůstane stát. Můžete se tu na hodinu stavit a udělat si fotky.Na Grand Canyon přijedete cca kolem 1 - 3 PM z jeho jižní strany. U vězdu do parku si kupte Anual Pass, kteý stojí 80 USD a platí do všech národních parků v USA. Je to cena za auto. U Canyonu je Visitor centrum a podél vede cca 10 km dlouhá stezka. Mezi nejhezčími vyhlídkami jezdí shuttely, které jsou zdarma. Vyplatí se počkat na některé vyhlídce do západu slunce. Canyon pak krásně mění barvy. Posledním shuttelem se vraťte na parkoviště a vydejte se do města Flagstaff, nebo ještě lépe Tuba City (pokud Vám nevadí dražší ubytování) a tam se ubytujte v hotelu. Chcete-li spát v autě, jeďte 100% do Tuba City (je to pak blíž na Monument Valley).


3. Den


Vstaňte zase brzo ráno a vydejte se směr Monument Valley. To je to místo, kde se Forest Gump zastavil a řekl: „Už nemůžu.“ ;) Už jen cesta tam tou nekonečnou stepí po prázdných silnicích je neskutečný zážitek. Platí se tam vjezd a neplatí tam Annual Pass, takže to hold musíte zaplatit.Udělejte si fotky a jeďte na Horseshoe Band. Moc hezké místo. Cestou se můžete stavit v Antelope Canyonu (pokud budete mít čas). Další den pojedete na Bryce Canyon, takže si někde cestou najděte ubytování, ideálně blízko Bryce Canyonu.

4. Den


Zase vstaňte brzo a jeďte na Bryce Canyon. Jsou tam krásné pískovcové útvary zbarvené do červena. Pokud máte už Canyonů dost, tak toto místo můžete vynechat, páč oproti Grand Canyonu je o dost menší, nicméně je to zase něco jiného.A potom, ještě v dopoledních hodinách, se vydejte do Zionu. Přijedete tam z východní strany, takže ho celý projeďte až dolů k visitor centru. Vede tam nádherná, do červena zbarvená, silnice. Budete projížďet tunelama a po serpentýnách a každou chvíli se vám budou otevírat krásné výhledy na údolí. Zaparkujte až dole u visitor centra. Nemá cenu se zastavovat někde jinde. Tam nasedňete na shuttle, který s vámi projede celé údolí po silnici, kam nesmíte autem. Zase nemá smysl někde vystupovat, i kdyby se vám tam líbilo.

Nejhezčí je to na konci. Odutud půjdete pěšky stále se zužující soutěskou. Cestou je spousta veverek, které se nebojí a nechají se krmit. NEKRMTE JE! Koušou a škrábou a můžete od nich něco chytit. Nicméně se s nima můžete zadarmo vyfotit ;) Dojdete až do místa, kde končí cesta a dál se dá jít jenom vodou. Ideální je, pokud máte boty do vody, protože na dně jsou kameny. Na konci je vodopád. Já jsem bohužel daleko nedošel, páč jsem boty do vody neměl. Nicméně alespoň jsme se vykoupali v té řece.Nyní vás čeká nejnáročnější část celého cestování. Noční přejezd do Death Valley.

5. Den


Brzo ráno přijedete do Death Valley. Nejnižší bod v USA a jeden z nejnižších bodů na Zemi (86 metrů pod úrovní hladiny moře). Maximální teploty se tu blíží 55°C. Roční průměrné srážky jsou tu asi 50 mm, což z tohoto místa dělá také jedno z nejsušších. Přezdívá se mu také „Brána do pekla“. Osobně jsem se tam necítil vůbec dobře, takže bych tomu klidně věřil. Vycházející slunko vám bude krásně osvětlovat protější skály a jelikož bude ráno chládek („pouhých“ cca 35°C), tak můžete vstoupit na jezero a projít se po něm. Po 10AM už je to zakázané kvůli vedru. Naštěstí tady nepotřebujete strávit moc času, takže co nejdříve zase odjeďte, ať vám jede auto.Naberte směr Los Angeles, kam to bude zase chvíli po úplně prázdné silnici. Do LA dorazíte cca kolem 10 - 11 AM. Doporučuji jet rovnou na nápis Holywood, protože je to to, na co se nejvíc těšíte samozřejmě. Doporučuji si zadat do navigace ulici N Beachwood Dr která vede prakticky až k vyhlídce na obrázku. Již z dané ulice je nápis krásně vidět a  zažíváte ten pocit extáze: „Jsem v Holywoodu!“ ;) Z vyhlídky, na kterou dojedete je také pěkný výhled na LA. Její přesná adresa je 3100 Canyon Lake Dr, Los Angeles.Druhou (a poslední) zajímavou věcí, kterou chcete v LA vidět je chodník slávy. Nejlepší místo na zaparkování je v obchoďáku přímo na Holywood Blvd. Adresta vjezdu na parkoviště je 1717 N Orange Rd, Los Angeles. Nemá cenu hledat parkování zdarma v okolí chodníku slávy. Stejně ho nenajdete. Navíc, když si v Holywood & Highland něco koupíte (třeba jídlo), tak nemusíte platit parkovné. Když vyjdete z Holywood & Highland, dejte se doprava. Všechny největší filmové hvězdy mají svou hvězdu na této straně. Nezapomeňte na obtisklé ruce před TCL Chinese Theatre. Hned vedle se nachází také museum Madame Tussauds. Pokud půjdete stále dál tímto směrem, dojdete až ke stříbrnému altánku, kde má svou hvězdu skupina, na jejíž jméno si teď nemůžu vzpomenout. Zde se otočte a po druhé straně se už můžete vrátit. My jsme takto prošli celý Holywood Blwd ale nic zajímavého jsme už neviděli. Ty 3 bloky tam a zpátky úplně stačí. A co dále s načatým odpolednem? Jelikož bude vedro a vy budete mít plné zuby chození, není nic lepšího, než si zajet na slavnou Malibu Beach, vykoupat se v Pacifiku a počkat si na západ slunce. Malibu Beach je mimochodem jediná pláž v okolí LA, kde uvidíte slunko zapadat do oceánu. Pak se ubytujde v nějakém motelu poblíž Universal Studios Holywood.

6. Den


Největší atrakce, kterou můžete v Los Angeles navštívit je Universal Studios Holywood. Je to nejlepší zábavní park, ve které jsem kdy byl. Nechybí tu dům hrůzy, show, na kterých vystupují  zvířata trénovaná pro hraní ve filmech, extrémní atrakce postavené tématicky na nejslavnější filmy, které kdy Holywood opustily. Průjezd Jurským parkem na lodičkách a následný sjezd vodopádu, horská dráha přímo uprostřed piramidy na téma Mumie nebo horská dráha na téma filmu Transformers, to jsou jen některé atrakce, které vám doslova vezmou dech. Součástí parku je i vláček, který vás proveze mezi nejslavnějšími kulisami a skutečnými filmovými studii. Když budete mít štěstí, možná se tu bude zrovna něco natáčet. Doporučuji jít do Universal Studios ve všední den, abyste nemuseli stát fronty na atrakce.Odpoledne se pak můžete projet po ulicích Beverly Hills lemovanými palmami podívat se na vily slavných. Možná uvidíte i nějakou hvězdu. My jsme měli to štětí, že na semaforu vedle nás zastavil zarostlý Brad Pitt. Noc můžete strávit zase v LA a večer se projít po ulicích velkoměsta.

Pokud máte den navíc, můžete navštívit Seaworld v San Diegu. Show s delfínama, kosatkama a večerní ohňostroj stojí za to. Pokud by vás nelákal SeaWorld, můžete se jít podívat do Mexika, ale počítejte s tím, že na cestě zpátky do USA můžete mít problémy, zvlášť pokud máte „jen“ J-1 víza.

7. Den


Po dvou dnech strávených ve městě se opět podíváme do přírody. Dnes spatříte největší stromy na světě Sequoia. Sequaoia National Forest se nachází asi 4,5 hodiny od LA. Samotný park není zas tak velký, takže vám bude stačit, když tam dorazíte okolo  1PM. Cestou budete projíždět horami a plantážemi s mandarinkami. Poté, co projedete pák klasických amerických maloměst, začnete stoupat do kopců Sierry Nevady. Cestou projedete bránou, kde opět použijete Annual Pass a následně po serpentýnách vyjedete do kopců, kde rostou sequoie. Namiřte si to na Moro Rock, ze které je krásná vyhlídka na přírodu kolem a pak rovnou na Tunnel Log, jednu z nejznámějších místních atrakcí. Nezastavujte cestou hned u prvních stromů, uvidíte jich ještě hodně a na fotky budou i lepší.Poté, co projedete Tunnel Log jeďte dál až na parkoviště. Pokud máte náladu se projít mezi sequoiemi, můžete odsud jít pěšky až k největšímu stromu na světě General Sherman Tree. Lesem vedou pěkné zpevněné cesty, takže nemusíte mít strach, že zabloudíte. Pokud se vám chodit nechce, tak tam můžete dojet autem. Cestou si dávejte pozor na medvědy. Na lidi neútočí, ale my jsme potkali zrovna medvědici s mláďatama a respekt tam trochu byl. Se stmíváním se pak vydáte na cestu do městečka Fresno, kde si sežeňte motel.

8. Den


Jako každý den, opět doporučuji brzo vstávat. Tentokrát hodně brzo, ať to všechno stihnete. Vyjeďte směrem na Yosemite Valley. Cestou pojedete přírodou nejkrásnějšího parku v USA, kde vás bude svádět k zastavení spousta vyhlídek. Nikde nezastavujte, ať neztrácíte čas. V jednom místě budete projíždět tunelem, za kterým se vám otevře výhled na celé údolí. Toto je vyhlídka, kde zastavte a pokochejte se pohledem, který se vám naskytne. Pak sedněte do auta, sjeďte do údolí a zaparkujte co nejblíže k Upper Pines Campground. Nazujte pohodlnou obuv (ideálně pohorky, ale jakákoliv pevná sportovní obuv stačí), dejte si do batohu alespoň 4 litry vody a pořádnou svačinu (cestou voda nikde není) a vydejte se na nejkrásnější stezku, kterou Yosemite nabízí, směrem na Half Dome. Větší část cesty půjdete kolem divoké řeky Merced River, která místy tvoří úchvatná zákoutí. Zastavíte se u dvou vodopádů Vernal Fall (na obrázku) a Nevada Fall, které se řadí k největším v USA a budete obdivovat soutěsky, které řeka vytvořila. Cesta na Half Dome trvá asi 3 - 4 hodiny, podle toho, jak se budete kochat vodopádama, případně koupat.Pokud máte den navíc, určitě v údolí zůstaňte přes noc a druhý den si projděte Snow Creek Trail. Pokud máte navíc dva dny, určitě tu můžete být déle. Příroda v okolí Yosemite Valley je úchvatná. Každopádně večer se vydejte již na poslední delší přejezd autem do San Francisca. Doporučuji si sehnat ubytování v Oaklandu, což je průmyslová zóna SF a tedy levné ubytování v motelu.

9. Den


San Francisco je podle některých nejkrásnější město USA. Je také jedno z klimaticky nejpřívětivějších. Průměrné denní teploty se tu v létě pohybují okolo 22°C, v zimě je to 18°C. Nebudu se tu dlouho rozepisovat o reáliích San Francisca, protože stojí za to si o tom něco přečíst alespoň na Wikipedii. Do SF pojedete přes most San Francisco – Oakland Bay Bridge. V jeho polovině se nachází vojenský ostrov Treasure Island. Je z něj pěkný pohled na město, takže se tu na pár minut můžete zastavit. Pak jeďte rovnou na adresu 1100 Lombard Street, což je křižovatka přímo nad tou slavnou serpentýnovou částí. Cestou budete muset vyjet pár strmých ulic typických pro toto neuvěřitelně rozmanité město.Klikatou část Lombard Street si můžete sjet autem a pak zamířit k přístavu. Jsou tu parkoviště, kde můžete nechat auto a jít kolem přístavních obchůdků a stánků s občerstvením na Pier 39. Na jeho konci jsou dřevěná mola, na kterém se sluní desítky lachtanů, největší atrkce místního přístavu. Z konce Pieru 39 je také moc pěkný pohled na ostov Alcatraz. Jízdenky na tuto světoznámou památku jsou vyprodané dlouho dopředu, takže pokud se tam chcete podívat, rezervujte si místo co nejdříve (týdny i měsíce dopředu).Pokud vám nevadí ryby, určitě ochutnejte místní polévku Clam chowder ze škeblí a smetany. Procházkou mezi přístavními stánky se můžete vydat do Aquatic Parku, kde je točna tradičních lanových tramvají.

Můžete si koupit jízdenku a tramvají se projet, celá trasa trvá cca 20 minut. Zpátky můžete jet zase tramvají, nebo pěšky přes pověstnou čínskou čtvrť. Na tomto místě bych rád upozornil na to, že po SF se pohybuje spousta různých individuí, které mohou působit dost depresivně, takže si z nich nic nedělejte. Odpoledne kolem 2 – 3 PM nasedněte do auta a teď to přijde. Přejedete Golden Gate Bridge. Vaším cílovým místem je Battery Spencer, popřípadě další z mnoha vyhlídek nacházejících se na Conzelman Rd. Jeďte sem určitě až odpoledne, protože sluníčko vám bude nasvicovat most hezky ze západu. Připomínám ještě, že za přejezd Golden Gate Bridge ve směru do SF se platí mýtné a přestože jsem tam byl už 2x, ještě jsem nepřišel na to jak :DPokud máte na cestování po západě jen 9 dní, právě jste viděli to nejzajímavější ze San Francisca a můžete jet na letiště. Nicméně je to opravdu hodně málo, takže pokud máte o den víc, tak vám gratuluju.

10. Den


V San Franciscu doporučuji ještě navštívit Japanese Tea Garden v Golden Gate Parku. Na západním konci tohoto parku je pak větrný mlýn a písečná pláž u pacifiku. Teploty jsou tu však tak nízké, že na koupání nebudete mít ani pomyšlení. Kousek od tohoto místa je pak USS San  Francisco Memorial, od kud se můžete pokochat pohledem na Golden Gate z druhé strany. V SF je opravdu mnoho krásných a zajímavých míst, které můžete navštívit. Předposlední, které zmíním je Twin Peaks, kopec tyčící se nad městem a nabízející San Francisco doslova jako na dlani. A nakonec nemohu nezmínit Googleplex, který se nenachází přímo ve městě, ale pokud jste fanoušci Googlu a chcete se projet na jejich barevném kole, pak doporučuji si tam zajet, třeba před odjezdem na letiště.Pokud máte navíc ještě jeden den, velice doporučuji vydat se na cestu zpět do Los Angeles, tentokrát však po silnici Hwy 1. Jedna z nejkrásnějších silnic světa vám nabídne úchvatné pohledy na pobřeží Pacifiku a s trochou štěstí můžete spatřit kosatky. Pokud  den navíc nemáte, můžete ještě utratit poslední dolary v Outlet centru přímo u San Franciského letiště.

Ondřej Svatoš